Kan Şekerinizi Düşürüp Fit Olmanızı Sağlayacak Besinler

Kilo vermek birçok hastalığın önüne geçmektedir. Diyabet diyeti bu yiyecekler ile sağlıklı bir şekilde kilo vermenize ve kan şekerinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Vücudun fazla  yağlanması, kandaki şeker düzeylerini kontrol etmenizi zorlaştırabilir ve bazı komplikasyon risklerinizi artırabilir.
Aşırı kilo, özellikle, kalp hastalığı, diyabet, kanser, vb. Dahil olmak üzere ciddi hastalıkların riskini artırır. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yapma gibi daha sağlıklı yaşam tercihleri yapmak, kilo vermenize ve diyabetinizi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.
Ancak yanlış beslenme sağlığınıza zarar verebilir.
Bunun yerine, sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacak besleyici bir diyet yaparak kolayca kilo verebilirsiniz. Sağlık uzmanlarına göre, diyabet hastaları yağsız protein, taze meyve ve sebze gibi yüksek lifli gıdalar, az yağlı süt ürünleri, sağlıklı bitkisel bazlı yağlar ve daha az işlenmiş karbonhidratlar üzerinde odaklanmalıdır. Ayrıca kan şekeri seviyelerini stabilize etmek için karbonhidrat alımını kontrol etmek aşırıya kaçmamak gerekebilir. Yine de, en iyi beslenmeyi öğrenmek konusunda kafanız karıştıysa, kilo vermenize yardımcı olacak diyabet dostu gıdaların bir listesi.

Yağlı balık

Enflamasyonu azaltan ve kalp sağlığını geliştiren omega-3, yağ asitleri, DHA ve EPA ile yüklü olan yağlı balık, kalp hastalığı ve inme riskini azalttığı göz önüne olarak diyabetli insanlar için harika bir besindir. Balık aynı zamanda metabolizma oranınızı arttıran ve kilo kaybını arttıran yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

diyabet için sebzenin faydaları

Yeşil yapraklı sebzeler

Yapraklı yeşillikler kalorilerde aşırı derecede düşüktür, sağlığınızı çeşitli rahatsızlıklardan koruyan besin ve antioksidan oranından oldukça yüksektir. Bunlar, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişilerde enfeksiyon belirteçlerini ve açlık kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterilen C vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yapılan çalışmalar günlük alınan C vitamininin artması etkili kilo kaybına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

diyabet için yoğurdun faydaları

Yoğurt

Yoğurt, kan şekeri kontrolünü geliştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek olan probiyotikleri içermektedir. Çalışmalar, yoğurt ve diğer süt ürünlerinin, protein açısından yüksek olduğu için kilo kaybını desteklediğini ve iştahı azaltabileceğini ve daha az kalori tüketebildiğini göstermiştir.

diyabette fındığın faydaları

Fındık

Fındık, sindirilebilir karbonhidrat oranı düşüktür. Kan şekeri, insülin ve kötü kolesterol (LDL) seviyelerini olabildiğince düşürür. Fındık kalbi korumak için gösterilen omega-3 ve yağ asitleri de dahil olmak üzere, sağlıklı yağlar ile doludur. Araştırmalar, diyetlerinde fındık içeren kişilerin daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapma ve kilo alımını önleme eğiliminde olduklarını göstermektedir. Kilo kaybına yardımcı olmanın yanı sıra, fındıkların doymamış yağ asitleri içermesi, göbek yağını hedef alma eğilimindedir.

[infobox color=”rgba(221,95,95,0.89)”]Yasal Uyarı: Makalede belirtilen ipuçları ve öneriler sadece genel bilgi amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir fitness programına başlamadan veya diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka doktorunuza veya diyetisyeninize danışın. Site kullanım koşulları[/infobox]

Bir cevap yazın